Poznej digitální řemeslo

Vaše tvořivost a digitální výrobní stroje. Dva pilíře, na kterých stojí digitální řemeslo. A díky kterým proměníte své nápady v reálné projekty.

Co je digitální řemeslo?

Digitální řemeslo je spojení tradičních řemeslných postupů a nástrojů s digitálními výrobními stroji. Dá se aplikovat téměř ve všech oblastech života. Buď může sloužit ke zjednodušení našeho každodenního fungování nebo k vytváření úplně nových řešení. Prostřednictvím digitálního řemesla můžete vyrobit téměř cokoli, od klíčenky až po chytrého robota.

Příklady toho, co je možné díky digitálním strojům vyrobit, najdete v sekci Inspirace a v záložce Technologie vám jednotlivé stroje přiblížíme více.

Kdo je maker?

Maker [mejkr] je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, kdo se nespokojí s dostupnými věcmi, tvoří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století.

„...člověk, který získává svoji identitu a nachází smysl v tvoření" (Deloitte)

Makerství je o zvídavosti, tvoření a inovacích. Nedefinuje se konkrétními činnostmi, ale vždy přispívá ke zdravému sebevědomí, vzdělání, tvořivosti a k větší nezávislosti na konzumu. Makeři se totiž nespokojí s věcmi, které jsou k dostání v obchodech, a tak tvoří sami. Pokud nemají vlastní dílnu, často je najdete v tzv. otevřených dílnách.

Co je otevřená dílna?

Otevřená dílna je místo pro všechny lidi, kteří chtějí tvořit, rozvíjet svoji kreativitu, sdílet nápady, vyrábět, inspirovat se a vzdělávat se. Takové dílně se ve světě také říká FabLab (zkratka angl. Fabrication Laboratory) a jde v ní o propojení tradičních postupů a nástrojů s moderními výrobními technologiemi. Mezi ty patří například 3D tiskárny, 3D skenery, laserové řezačky, řezací plotry, CNC stroje, IoT, programovatelné vyšívací stroje a mnohé další.

Co je to maker movement?

Makerství není jen o strojích a dílnách, ale také o lidech. Kolem FabLabů se buduje silná komunita jedinců se stejným zájmem, která spojuje makery po celém světě. Maker Movement je celosvětový fenomén zahrnující různé skupiny lidí: od high-tech robotických týmů a geeků přes důmyslné řemeslníky a excelentní vědce až po garážové kutily.
V komunitě makerů se každou chvíli rodí ambiciózní projekty, které vidí do budoucnosti, postupně mění způsob lidského myšlení, vzdělávání a propojují společnost. Makeři se každoročně setkání na festivalech zvaných MakerFaire nebo na konferencích FABx.

 
3D tiskárna

3D tisk je aditivní výrobní proces, který nám umožňuje vytvářet jednoduché i tvarově složité součásti postupným přidáváním jednotlivých vrstev materiálu, ve většině případů plastu. Právě díky této vlastnosti se stal 3D tisk v dnešní době, navzdory své krátké historii, velmi rozšířeným. Používá se hlavně ve výrobních firmách k výrobě prototypů, což jim umožňuje lepší komunikaci se zákazníkem a rychlejší uvedení výrobku na trh. Díky své cenové dostupnosti ale najdou tiskárny i místo u každého kutila, který chce rychle a jednoduše tvořit přesné výrobky. A nebo třeba ve škole, kde na ní mohou žáci vytvářet zajímavé projekty!

Laserová řezačka

Laserová řezačka pracuje s úzkým paprskem světla, který přenáší spoustu koncentrované energie. Tou dokáže roztavit a odpařit materiál, na který působí. A to jak ty nejměkčí, tak i ty jetvrdší a nejodolnější. Nejčastěji se používá na řezání plochých dílů a značení (gravírování), kde se odpálí jen tenká vrsva materiálu. Příkladem mohou být řezané plechy, překližky nebo třeba loga na skleničkách.

Řezací plotr

Řezací plotr pomocí tenkého nožíku vyřezává grafiky do dvouvrstvé fóĺie. Ta může bát buď nalepovací nebo nažehlovací. Díky malé přítlačné síle prořezává pouze vrchní vrstvu a odděluje tak grafiku od zbytku materiálu. Ten pak lze snadno odloupat a vzniklou nálepku přelepit kam chceme či vzniklý potisk nažehlit pomocí termolisu na libovolný textil, jako třeba tričko nebo mikina.

CNC frézka

CNC frézka vyrábí přesně opačným způsobem, než 3D tiskárna. Pomocí rychle se otáčejícího nástroje nazývaného fréza podle předlohy ubírá materiál z polotovaru. Tím vzniká výsledný obrobek, který může být narozdíl od tiskárny z různých materiálů, jako např. dřevo, plasty, měkké kovy nebo železo.

Robotické rameno

Robotické rameno je nejuniverzálnějším výrobním strojem. Umožňuje jak přesouvat objekty, montovat je, tak i obrábět nebo např. tisknout. Jak ho použiju záleží jen na nástroji, který mu nasadím a programu, který do něj nahraju. Tím mu dáme jeho účel i prostředky k tomu, aby dokázal bez ustání a se stejnou přesností opakovat stejnou činnost stále dokola.

Technologie do škol

Vybíráte 3D tiskárnu do vaší školy? Přemýšlíte, jak nejlépe zapojit technologie do výuky? Nebo chcete vědět více o digitálním řemesle? Začtěte se do našich článků.

Chtěli byste zapojit digitální řemeslo do výuky na vaší škole? Inspirujte se v článcích na blogu, nebo se rovnou poraďte se Zuzkou.

Zuzana Bojdová

koordinátorka aktivit pro učitele

606 845 591

info@fablabuniversity.cz

Chceš mít přehled o nových tutoriálech, lekcích nebo kurzech?

Upravit