Jak se staví první český makerspace

Koordinátor výstavby mobilní sítě, barista a gastropodnikatel, ale především zakladatel první otevřené dílny Hobbylab v Česku, to je Pepa Sedláček. Od výroby poliček se s lety praxe dostal až k jemné japonské truhlařině. Vytvořil několik interiérů luxusních restaurací ale také krabičku na psací pero prezidenta Petra Pavla. Ve volných chvílích mezi vedením Hobbylabu a vymýšlením nových kurzů FabLabu sní o vlastním tiny housu.

„Já jsem byl vždycky hodně kreativní, nebyl jsem chvilku v klidu a potřeboval jsem pořád něco dělat a vyrábět, takže jsem to bral jako formu zábavy, a to, že z toho potom vznikl užitek, byl příjemný pocit navíc,“ vzpomíná Pepa na svoje makerské začátky v teenage věku. Jeho první projekt byla dřevěná skříňka. „Zajímalo by mě, jestli je dneska ještě funkční,“ směje se.

Češi, národu kutilů

V roce 2016 založil Hobbylab, první otevřenou dílnu v Česku. Inspiroval se zahraničními makerspace koncepty a hledal místo, kde by mohl tvořit. „Kolem roku 2010 jsem narazil na články v časopisu Smart cities – partička kamarádů se rozhodla, že si pronajmou společně garáž, každý donese vlastní vybavení a začala se rozšiřovat komunita. Nakonec se toho chytla místní univerzita a vznikl plnohodnotný makerspace.“

Finance byly výzvou, ale crowdfunding na Hithitu ukázal, že projekt má potenciál – vybrali více než 100 % cílové částky. Dnes nabízí desítky kurzů ročně a během pandemie se rozjel i řemeslný inkubátor.

Nuda, zoufalství a preciznost

Pepa se specializuje na japonskou truhlařinu. „Je to asi dané nějakou touhou po preciznosti a přesnosti při výrobě a je mi blízký styl, který si drží svou hodnotu, ne že to za dva roky chceme vyměnit a koupit něco nového,“ vysvětluje. Pracoval třeba na interiérech brněnských restaurací Manya, nebo Mori.

Mezi jeho nejtěžší projekty patří i ceny pro vítěze ankety Strom roku. „Skicování zabralo dlouhé hodiny,“ vzpomíná. Další výzvou byla kazeta na plnicí pero pro prezidenta. „Vymyslel jsem si oblý tvar, který se tradičně těžko dělá. Hrubá příprava probíhala v Hobbylabu a další část jsem dělal na CNC frézce ve FabLabu.“

Tradiční Hobbylab a digitální FabLab = VSL

Pepa propojuje tradiční řemeslo s digitálními technologiemi. „Otevřou plno dalších možností, dokážou výrobu zpřesnit, zpestřit a obohatit o další materiály, které nedokážeme zpracovat v normální dílně, třeba polymery,“ vysvětluje.

Kdy si zoufá u skicování? Co byl jeho největší fuck-up? A proč si nechal řezat pilou na zádech? Dozvíte se v našem podcastu Z dílny.

Sdílet článek

Chceš mít přehled o nových tutoriálech, lekcích nebo kurzech?

Upravit