Kam kráčí 3D tisk

Honza Vejtasa z FabLabu a servisní technik a nadšenec do technologií Martin Lexa se potkali, aby probrali to nejzajímavější ze světa 3D tisku. Od doby, kdy se před pěti lety tiskly štíty v pandemii, se technologie neuvěřitelně posunula – modely, které dřív trvaly dny, dnes tiskneme za pár hodin. Co dalšího se změnilo a na co se v nejbližší můžeme těšit?

Převisy bez podpěr a rychlý tisk

Technologie se posunula natolik, že to, co jsme dřív tiskli dva dny, vytiskneme za 14 hodin. Jednou z ukázek, na které je pokrok hezky vidět je busta leprikóna vytištěná ze SILK filamentu. Ten byl před pěti lety prakticky neznámý. Navíc má model poměrně velké převisy, tiskárna je dnes zvládne vytisknout i bez podpěr.

Martin vysvětluje, v čem dalším se 3D tisk zlepšil: „Můžeme si díky tomu uvědomit, že tiskárny mají kompenzaci flow, zpomalí si na převisy, mají silné chlazení a tisknou mnohem rychleji než předtím.

Dřív bývaly navíc tiskárny doménou nadšenců, dnes je najdeme skoro v každé škole. „Když někde chybí tiskárna, je to nejspíš proto, že je u mě na stole a čeká na servis,“ směje se.

Automatika? Super, ale mikrovlnka to není

Funkce, které bývaly v minulosti pouze u profesionálních strojů, se dnes dostávají do hobby segmentu. Například automatická kalibrace podložky, nebo sledování toku materiálu pomocí kamery. Selhávání tisků kleslo až o 60 %, pokud se ale o stroj správně pečuje. Právě dohled, údržba a především porozumění technologii je podle Martina Lexy pořád základ, který žádná umělá inteligence nebo automatizace nedokáže - alespoň zatím - nahradit.

„Není radno automatice věřit stoprocentně. Pořád je lepší se o tiskárně něco dozvědět. Není to mikrovlnka, kde stiskneš tlačítko a vyjede ti oběd. Pořád to chce se snažit něco naučit,“ připomíná.

Budoucnost: firmware, slicery a AI

Inovace v oblasti hardwaru se zpomalují, zato v oblasti softwaru se děje spousta věcí. Největší posun vidí Martin ve firmware tiskáren, slicerech a AI. Dřív nebyly třeba samozřejmostí například organické podpěry, dnes se nové funkce objevují skoro každý měsíc.

Hobby slicery předběhly ty profesionální, co se týče funkcí. Je to krásná ukázka síly zapálené komunity a open source,“ pochvaluje si Martin. Velký skok vývoje vidí i u resinových tiskáren a 3D skenerů.

Pomocí AI lze dnes modelovat z fotografie nebo generovat modely podle textového zadání – od herních figurek až po technické součástky. A platformy pro sdílení modelů se také posunuly. Například Printables nově umožňuje slicer spustit přímo v prohlížeči a dokonce z mobilu.

Jaký bude další vývoj? Co by makeři uvítali jako další novinky v 3D tisku? A kde jsou zatím limity, na které si musíme dát pozor? Dozvíte se v našem podcastu Z dílny.
Sdílet článek

Chceš mít přehled o nových tutoriálech, lekcích nebo kurzech?

Upravit